CLICK HERE FOR THOUSANDS OF FREE BLOGGER TEMPLATES »

Wednesday, May 7, 2008

Ла лига: Ел класико дерби ПОБЕДА НА РЕАЛ

Иако Реал со победата над Осасуна ја осигура титулата сепак Реал ја прослави титулата откако со одличната игра против Барселона победи на домашен терен со неверојатни 4-1.
Екипата на Реал Мадрид уште од првата минута на натпреварот играше подобро и уште во 13 минута дојде во водство со голот на Раул.Осум минути покасно Снајдер ја зголеми предноста на 2-0 и тоа беше резултатот за првото полувреме.
Во второто полувреме Реал продолжи со одличната игра и едноставно беа насекаде на теренот што во 63 минута Игуаин зголеми на 3-о и Ван Нистерлој од пенал зголеми на 4-о.Единствено што може да се спомне за екипата на Барселона е тоа што во 87 минута Анри погоди прекрасен гол за конечни Реал Барса 4-1.
Сега откако екипата на Барселона изгуби од Реал а екипата на Виљареал победи на гости против Рекреативо, Барселона ги изгуби надежите за втората позиција која водеше дирекно во Лигата на Шампионите.
На дното на табелата во најтешка позиција се екипите на Осасуна, Рекреативо и Сарагоса, кои вечерва доживеаа порази, додека Гетафе,Ваљадолид, Валенсија со денешните победи се спасија од дното на табелата.

FTDeportivo La Coruna1 - 0Levante

FTGetafe4 - 2Almeria

FTMallorca2 - 1Osasuna

FTRacing Santander0 - 3Sevilla

FTReal Betis1 - 1Valladolid

FTReal Murcia1 - 2Athletic Bilbao

FTRecreativo Huelva0 - 2Villarreal

FTValencia1 - 0Zaragoza