CLICK HERE FOR THOUSANDS OF FREE BLOGGER TEMPLATES »

Monday, March 10, 2008

Ла лига : Реал Шампион?

Актуелниот шампион Реал Мадрид е многу блиско до титулата откако најголемиот ривал Браселона загуби на домашен терен.Со победата над Еспанјол од 2:1 на Сантијаго Бернабеу екипата на Реал Мадрид ја задржа лидерската позиција.Гостите први го открија резултатот, но на две минути пред одморот Игуаин израмни.Во второто полувреме Раул беше играчот кој што поентираше од пенал и по 200 пат ја затресе мрежата на противничките екипи во Ла Лига.Со овој погодок стана седми фудбалер со такво постигнување во историјата и единствен кој е активен.

Виљареал пак на Ноу Камп славеше со резултат 2-1. Гостите во водство дојдоа во 31 минута со ударот од белата точка на Маркос Сена, изедначи Чави во 67 минута а за конечни 1:2 поентираше Томасон. Екипата на Барселона по поразот од Виљареал , заостанува зад Реал Мафрид полни осум бодови.