CLICK HERE FOR THOUSANDS OF FREE BLOGGER TEMPLATES »

Wednesday, March 26, 2008

Дрогба удри по "топот" на Арсенал

Двете неделни дерби натпревари поминаа во знакот на домакините.Додека на Олд Трафорд беше очигледна играчката и резултатската надмоќност на Мен-Ју, далеку понеизвесен и попеколен финиш ни овозможија Челзи и Арсенал.
На Олд Трафорд дел од работата беше завршена уште во првото полувреме кога по убавите шанси на Вејн Руни по една негова нафрлена топка од левата страна налета Вест Браун искористувајќи го киксот на Реина кој имаше неколку несигурни интервенции, и го доведе Манчестер во водство во 34`. Но тоа беше само увертира во она што навистина го промени текот на натпреварот.Во 44` Маскерано поради приговор доби втор жолт и судијата Бенет го испрати во соблекувалната.Останува прашањето дали требаше судијата да го направи тоа и колку намерно или случајно влијаеше во понатамошниот тек од натпреварот.Во второто полувреме иста слика, безброј напади на Мен-Ју и експлодираа Роналдо и Нани во 79 и 81` за конечни 3-0."Бабел беше во близина и го прашав што се случило а тој рече дека Маскерано само прашал зошто Торес добил жолт картон.Не требаше да го направи тоа Бенет-рече Бенитез по натпреварот".
На "Стенфорд Бриџ" Челзи одигра уште еден супер интересен меч но овој пат во своја корист.Атмосферата прекрасна како и секогаш, стадионот исполнет до последно место, остануваше на играчите да му дадат посебен шмек на натпреварот.Во првото полувреме бе скромни шансите на двете страни.Но затоа во второто полувреме дефанзивецот на Арсенал Санја во 59` се погрижи за штама на Стенфорд Бриџ.По ударот на Фабрегас од аголот со глава успеа да ја протне топката помеѓу стативата и Кудичини.За момент се надѕираше првиот пораз на Челзи дома по 78 натпревари.Аврам Грант често беше критикуван дека неможе да победи екипа од големата четворка и дека не знае како да направи измени кога е потребно.Грант повторно презема ризик и ги уфрли Белети и Анелка а разочарано Балак го напушти теренот незадоволен од одлуката на Грант веднаш замина во соблекувалните.Влегувањето на Анелка внесе свежина во нападот на што одговори Дидие Дрогба и презема се во своите раце и најпрвин израмни а потоа во 81` го доведе во водство Челзи.Во финишот имаше можност за хет-трик но одбрани Алмунија.